16 Ağustos 2010 Pazartesi

Küçük manga ustaları yetişiyor

Geleneksel Japon kültürüyle günümüz ileri Japon teknolojisini birleştiren Japon Medya Sanatları Festivali İstanbul'da - 2010 sergisi kapsamında çocuklara yönelik hazırlanan eğitim etkinlikleri 6 Ağustos - 3 Ekim 2010 tarihleri arasında Pera Eğitim'de.
Türkiye'nin 120 senelik dostu Japonya'nın çağdaştan güncele medya sanatlarını tüm renkleriyle anlatmayı hedefleyen eğitim programı, farklı düzeneklerde sunulan interaktif sanat, enstalasyon, video, durağan görüntü ve internet tabanlı işleri içeriyor.

anime
© 2009 Summerwars Film Partners
Eğitim etkinlikleri aracılığıyla çocuklar, içinde büyüdükleri, gündelik hayatlarının olağan bir parçası olan günümüz teknolojisinin Japon kültürünü sanatsal bağlamda nasıl yansıttığını keşfediyor; sanatın gündelik hayatla nasıl birleştirildiğini öğreniyorlar.                                                                     

1. Bölüm Tanışalım-Tanıyalım-Hazırlanalım: Kısa bir tanışmanın ardından çocuklar Japonya ve kültürü hakkında bilgi sahibi oluyorlar ve medya sanatları sergisi ile ilgili tanıtımdan sonra küçük bir etkinlik ile sergiye hazırlanıyorlar.
2. Bölüm Gezelim-Görelim-Keşfedelim: Sergi salonlarında yapılan gezi ile çocuklar eserleri keşfediyor; Yaratıcı Akıl ile Anlatıcı Akıl arasındaki geleneksel sanattan güncel sanata değişen teknik ve malzeme farklılıklarını inceliyor, medya sanatları terimlerini öğreniyorlar.
3. Bölüm Haydi Biz de Yapalım-Yaratalım: Sergi turu sırasında öğrendiklerini Pera Atölye'de çeşitli etkinliklerle sanat eserlerine dönüştürüyorlar.
    6-8 yaş: Çocuklar Manga yapım/çizim aşamalarını öğrendikten sonra kendi Manga kahramanlarını yaratıyorlar.
    9-11 yaş: Çocuklar Manga yapım/çizim aşamalarını öğrendikten ve kendi Manga kahramanlarını yarattıktan sonra, bu çizimlerine klasik bir teknikle hareket kazandırarak animasyon çalışmalarını gerçekleştiriyorlar.

Ağustos ayı eğitim günü ve saatleri:
21 Ağustos Cumartesi
1. grup: 12.30-14.30 (6-7-8 yaş)
2. grup: 14.45-16.45 (9-10-11 yaş)
Katılım ücreti: 15 TL
* Katılım için rezervasyon gereklidir.
Rezervasyon için 0212 334 99 00 (4) veya egitim@peramuzesi.org.tr

www.peramuzesi.org.tr

Hiç yorum yok: