23 Mayıs 2011 Pazartesi

64. Cannes film festivali kazananları

Ne gündem var ama arkadaşlar!
Önce bir Galatasaraylı olarak, Fenerbahçeli arkadaşlarımı yürekten tebrik ediyorum. Seneye biz de yarışa dahil olalım da lig daha zevkli geçsin ;)


Sonralıkla, seçime az kaldı. Ben çok da farklı bir şeyler olacağına inanmıyorum; bakalım yaşayıp göreceğiz. Sonuç ne olursa olsun, bireysel olarak bize ve ülkemizin geleceğine olumlu getirileri olsun inşallah. Şu an için ilk temennim temiz siyaset ve güçlü bir duruş. Gerisi zamanla gelecektir, umarım...


Arnold'ın yaptığını hiç hoş bulmadım ayrıca, koskoca terminatör, cık cık cık... Bana ne oluyorsa? :)
Yine boş geçmedi
En en en sevindiğim gelişme ise Nuri Bilge Ceylan'ın yine ödüllendirilmesi oldu. Zaten bu yazının da yazılış amacı 2011 yılı Cannes Feilm Festivali'nin kazananlarını duyurmak. 


Bir de Festivalin bombası, 55 yaşındaki Danimarkalı yönetmen Lars von Trier'in "Hitler'in yaptıklarını onaylamıyorum ama onu anlıyorum" temalı konuşmasıydı.  "Sadece adamı (Hitler'i) anladığımı söylüyorum. O kadar iyi bir herif değil ama onu çok anlıyor ve ona biraz da sempati duyuyorumYahudilere karşı olmadığını söyleyen Trier, "Fazla Yahudi taraftarı da değilim, çünkü artık İsrail gerçekten de can sıkmaya başladı" ifadelerini kullandı. 
Bu konuşmaları yaparken yönetmenin yanında festivale katıldığı Melankoli adlı filminin başrol oyuncusu Kirsten Dunst oturuyordu, yönetmen konuştukça ona garip garip bakışlar attı; bunu izlemek bile ilginçti :) Kadıncağız da şaşırdı, konuşmanın sonunda bence Trier de şaşırdı, ne diyorum ben ya? triplerindeydi. 


Ve bakalım bu sene ödüllere kimlere gitmiş?* Altın Palmiye:The Tree of Life (Terence Malick) 

* Jüri Büyük Ödülü: Bir Zamanlar Anadolu’da (Nuri Bilge Ceylan) 
/Le Gamin Au Velo (Jean-Pierre et Luc Dardenne) 

En İyi Yönetmen: Nicolas Winding Refn/ Drive 
* En İyi Erkek Oyuncu: Jean Dujardin/ The Artist 

* En İyi Kadın Oyuncu: Kirsten Dunst (Melancholia) 

* En İyi Senaryo: Joseph Cedar/ (Footnote) 

* Jüri Özel Ödülü: Maiwenn/ Polisse 

* Altın Kamera (Camera d’Or): Las Acacias (Pablo Giorgelli) 

* Kısa Metraj: Cross Country (Maryna Vroda)


Hiç yorum yok: