15 Şubat 2010 Pazartesi

Bayılırım Longoz'a

:) Ne demek bu şimdi ?
Trakyalılar biliyordur be ya , hatta Sakarya taraflarında da var bu longoz ormanlarından.
Toprak suyun altında kalmış , orada da ağaçlar yetişmiş , hakl dilimde :) anlatacak olursam.Daha bilimsel görüş belirtecek olan var ise Yorum bölümünde kendisini zevkle dinleriz.
Fotoları da var ama arkadaşımın makinesinde kaldı , önümüzdeki günlerde sizinle paylaşacağım.
Cumartesi sabahı 6'da çıktık yola . 4 yetişkin bir de arkadaşlarımızın bebeği Mert. Yolda Merto'ya Elmo'nun dünyası'ndan evciller şarkısını hepbir ağızdan yarım saatte bir tekrarlayarak saat 10 gibi (sabah 10:)) ulaştık İğneada'ya ...
Ormanların içinden geçiyorsunuz çokça , sonra hooop birden beldenin girişinde  , 100 metre sonra da merkezindesiniz.Küçücük bir yer yani :)
İlk başta çok etkilemedi beni , mevsim itibariyle de olabilir. Otelin görünümü falan da çok etkileyici değildi. Ama kapıda karşılanışımız , personelin güleryüzlülüğü , Odamızın temizliği ve manzarasıyla keyfim bir yerine geldi ki sormayın gitsin.

Aramızda sır mı var ? :) Otelimizin adı :İğneada Resort Hotel & Spa
Havuz , hamam vs derken sıra geldi etrafı keşfetmeye. Kısa bir tur yaptık sahilde araba ile , kumsalı çookk uzun ve hep kum idi , hemen kumsalın yakınında Erikli Gölü ...
(Hamam demişken NESOcuumun konuyla ilgili güzel tespitleri vardı , ama Küçükyalı semt hamamından :)  )

Akşamına da canlı müzik vardı otelde , en üst kat , dekorasyon çok şık , bembeyaz bir piyano ve piyanonun başında ortayaşın accık üzerinde bir bey "Bessame muço" , "wonderful world" gibi gayet hoş şarkılar seslendiriyor. Tabi biz romatikleştik hemen . Bu arada İğneada Kırklareli'nde , Bulgaristan'a da sınır . Bizim slow müzikler gitti , yerini aldı mı göbek havaları . Aman be ya , o erkekler benden güzel kıvırıyorlar , bayanları hiç demiyorum bile , oohh ne güzel dans ettiler. Biz dut yemiş bülbül gibi bir köşeye sindik dansları izliyoruz ... :)

Ertesi gün fayton ile de beldeyi kısaca gezdiiikk ve İstanbul'a doğru dönüş yolunda Türkiye'nin en büüyk 2. mağarası olan Dupnisa'yı görmek üzere heyecanla bastık gaza . 45 km.'lik virajlı yolun son 6. km'sinde yolu sel basmış olduğundan tırıs tırıs geri döndük.
Dupnisa hayali kaldı başka bahara. ama o yolda öyle güzel bir doğa vardı ki , size anlatamam ... Hatta neden anlatayım şuraya iki fotosunu koyarım ama , işte Nihoşumun makinasında kaldı . En kısa zamanda.
En son sizinle İğneada sahilinde yakaladığım , Karadeniz'in azgın dalagalarına karşın , AĞ çekmek için kayıkla açılmaya çalışan balıkçı fotolarını paylaşayım .Üzerlerinde hiç oynamadım , Nurciş istedi diye , kolaj da biraz kötü oldu - kusura bakmayın.


Her şeyiyle çok güzel bir yöre kızancıklar : Doğası,insanları,kapanan yolları :)

8 yorum:

Seçil Esen !! dedi ki...

Anne tarafından Trakyalı biri olarak buralara hala gidememiş olduğum için üzgünüm ama gitmiş kadar canlandı gözümde, saol Sedoş :)
Yazın da Enez.e gidelim bizim yazlığa, ben götürücem hatta sizi!
PS1: İğneada'nın doğasını beğenenler Enez'i de beğendiler :P
PS2: O gördüğünüz danslar göbek havası değildir. Onlar olsa olsa göbecik avasıdır beaağğ :P

Dışavurum dedi ki...

hehhe , duuru dersin be yaw :)

özgün dedi ki...

ohh ne güzel ya ben de okudukça gitmiş gibi oluyorum sizinle ben de bayıldım longoza :))

Berrak dedi ki...

O taraflara gitmek (özellikle Kıyıköy) sürekli konuştuğumuz ama hiç yapmadığımız bir ütopya halini aldı :)
Yazın da güzel olduğunu duymuştum İğneada'nın. Aklınızda bulunsun :)

nesobaby dedi ki...

:) kihkihkih diye gülesim geldi
baya havaya girmişsiniz siz be yaa :) baharda gidelim gidelim orman ne güzel ne güzel ne güzel diye bir şarkı geldi aklıma da ohh doğa gibisi yok valla. bu bahsi geçen Mert bizim mert oğlan mı? kocama aşık olan :)) tatile baya renk katmıştır o zaman . Sel haberini duydum ama siz hiç aklıma gelmediniz. ay sağsalim dönmüşünüz ne güzel. Sizde sel bizde de tipi vardı (uludağda) doğanın engelleri de olsa herkes güzel bir haftasonu geçirmiş anlaşılan :)

Dışavurum dedi ki...

İvit güzel geçmiş :)
Gidelim hepberaber baharda da , ne güzel olur.
Merto sizin Merto , Buva Buva diye Burak'ı sayıklayan , akabinde kulaklarını kepçe yapıp dilini çıkaran.Burak öyle öğretti ya :)

Asortik Krep dedi ki...

Yazının başlığı Longoz ama Longoz resimleri de görseydik iyi olacaktı :))

Disavurum dedi ki...

Az kaldi , onumuzdeki gunlerde :)