15 Şubat 2010 Pazartesi

Ekselanslarının sadık hizmetkarı olmaktan şeref duyan ...

Bu mektubu biliyor muyudunuz ?
Abert Einstein , Nazi zulmünden kaçıp başka ülkelerde çalışmlarını yürütebilsin diye Yahudi-Alman bilimadamları için Atatürk'e mektup yazmış. Yıl 1933. 


Ekselansları (Atatürk),

OSE Dünya Birliği'nin şeref başkanı olarak, Almanya'dan 40 profesörle doktorun bilimsel ve tıbbi çalışmalarına Türkiye'de devam etmelerine müsaade vermeniz için başvuruda bulunmayı ekselanslarından rica ediyorum. Sözü edilen kişiler , Almanya'da halen yürürlükte olan yasalar nedeni ile mesleklerini icra edememektedirler. Çoğu geniş tecrübe , bilgi ve ilmi liyakat sahibi bulunan bu kişiler , yeni bir ülkede yaşadıkları takdirde son derece faydalı olacaklarını ispat edebilirler.

Ekselanslarından ülkenizde yerleşmeleri ve çalışmalarına devam etmeleri için izin vermeniz konusunda başvuruda bulunduğumuz tecrübe sahibi uzman ve seçkin akademisyen olan bu 40 kişi , birliğimize yapılan çok sayıda müracaat arasından seçilmişlerdir. Bu ilim adamları , hükümetinizin talimatları doğrultusunda kurumlarınızın herhangi birinde bir yıl boyunca hiçbir karşılık beklemeden çalışmayı arzu etmektedirler.

Bu başvuruya destek vermek maksadıyla , hükümetinizin talebi kabul etmesi halinde sadece yüksek seviyede bir insani faaliyette bulunmuş olmakla kalmayacağı, bunun ülkenize de ayrıca kazanç getireceği ümidimi ifade etmek cüretini buluyorum.

Ekselanslarının sadık hizmetkarı olmaktan şeref duyan

Prof. Albert EinsteinMektubun orjinali Topkapı müzesinde imiş.


Kaynak

1 yorum:

Seçil Esen :( dedi ki...

Ahhh ahh!..
Aradan bir asır geçer ve Ekselansları'nın kurduğu büyük emanet Cumhuriyet'in başındakinin karısı Türkiye Cumhuriyeti'ni Avrupa İHM'ne şikayet eder.
..................................................................................................................................................... (bu kısım sansürlendi :P)