7 Nisan 2010 Çarşamba

Yediğim meyvenin çekirdeği bile değerli ! :)Yeryüzünün aldığı yağmur oranı 10 yıllık aralıklarda artar. bu sene (2010) dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan yıllarından biri olacak, yani toprağın bereketinin yüksek olacağı bir yıl. .

Bu nedenle  yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine ASLA hapsetmeyin. Mümkünse  herhangi bir yerde toprağın 10  cm altına gömün.  Üzerine de bir bardak su dökün.

Gömme imkanınız yoksa bi poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın ( yada arabanıza koyun) arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz alanlara bu çekirdeklerinizi savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir J aksine çevre için yeni hayattır. Doğa hemen o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler…


Yapacağınız en kötü  hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir ! Bunu bunu yapmayın ve yaptırmayın.


Yapılan çalışmalarda doğaya başıboş atılan yada dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının  yeşerip ağaç veya bitki olduğu kanıtlanmış.


En büyük israflardan birisi meyve çekirdeklerinin çöpe atılması, ülkemiz adına küçümsenemeyecek büyük bir servet...
Daha yeşil bir ülke için, daha temiz hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği   gömelim, savuralım, fırlatalım…


Bu uygulama TEMA tarafından başlatıldı ve bilinçli toplum olarak bizlerin desteklerini bekliyor,  Doğaya yardım etmek, gelecekte etrafımızı saracak beton ve gökdelenlerden alamayacağımız oksijeni karşılamak için bile bu çekirdeklerden çıkacak ağaçlara ihtiyacımız olacaktır.  


Poşete koymadığınız her çekirdek için şimiden teşekkürler,


DGD
Doğa Gönüllüleri Derneği 

1 yorum:

nesobaby dedi ki...

EVET EVET SÜPER :) destekliyorum sedoşka ama bu ara hiç çekirdekli meyve yemiyorum o ayrı :) yaz yaklaştı çekirdekli meyveler başlar yakında yuppi co !